Festas nas parroquias

ANGOARES

  • S. Benito. 3º semana despois de Pascua
  • Virxe das Angustias, dúas semanas despois de Corpus

AREAS

  • S. Brais, 3 de febreiro
  • Sta. María, (patroa) 15 de agosto
  • Sta. Lucía, (Ganade) 13 de decembro

ARCOS

  • S. Antonio, 13 de xuño
  • Sta. María, (Patroa) 15 de agosto
  • S. Verísimo, 1º de outubro

ARNOSO

  • S. Lourenzo, 10 de agosto

BUGARÍN

  • S. Sebastián, 20 de xaneiro
  • Sta. Cristina (Patroa) 24 de xullo
  • Corpus, Domingo seguinte á mesma festa en Fontenla

CELEIROS

  • O Cristo de Celeiros, último Domingo de Xuño
  • San Pedro Fins (patrón) 1º de agosto

CRISTIÑADE

  • S. Gregorio (festa movible) maio
  • Virxe das Dores, 1º domingo de agosto

CUMIAR

  • S. Mauro, 15 de xaneiro
  • O Cristo, 1º domingo de xullo
  • Purísima, 8 de decembro
  • Santo Estevo (patrón) 26 de decembro

FONTENLA

  • A Ascensión (festa movible) maio-xuño
  • Corpus, celébrase o domingo seguinte ao de Ponteareas
  • S. Mamede, domingo seguinte o 7 de agosto
  • Virxe do Rosario, 1º domingo de outubro

FOZARA

  • S. Mauro, 15 de xaneiro
  • S. Xoán, 24 de xuño
  • S. Campio, último domingo de xullo
  • S. Bartolomeu, 24 de agosto

XINZO

  • S. Sebastián, 20 de xaneiro
  • S. Pedro de Parada, 29 de xuño
  • Sta. Mariña (patroa), 18 de xullo
  • S. Andrés e a Virxe das Dores, último fin de semana de agosto

GUILLADE

  • Virxe das Angustias, 1º semana despois de Pascua
  • S. Xoán, 24 de xuño
  • Santiago, 25 de xullo
  • S. Miguel, 29 de setembro (non sempre)

GULÁNS

  • S. Xulián, 7 de xaneiro
  • S. Cibrán, 16 de setembro e último domingo de maio
  • A Virxe da Saúde, último domingo de xuño

MOREIRA

  • A Virxe da Consolación, último domingo de agosto
  • S. Martiño (patrón), 11-12 de novembro

NOGUEIRA

  • S. Salvador (patrón), 6 de agosto
  • Santo Cristo de la Victoria , 1º domingo de setembro

PADRÓNS

  • Divino Salvador, A Saúde e O Espírito Santo, semana anterior ao Cristo de Ribadetea
  • Cristo do Piñón, 1º domingo de agosto (romaría)
  • S. Francisco, 4 de outubro (As Cortellas)

PAREDES

  • S. Brais, 3 de febreiro
  • Virxe do Rosario, 7 de outubro

PÍAS

  • S. Benito, 11 de xullo e 31 de marzo (romaría)
  • Sta. Mariña, 11 de xullo (patroa)
  • Doce Nome, Castro de Troña, 6 de agosto e 3º domingo de xaneiro (romaría)
  • Sta. Tegra, A Ermida, 1º domingo de setembro (romaría)

PRADO

  • S. Bartolomeu, 24 de agosto
  • Sta. Bárbara, 4 de decembro
  • S. Nicolao (patrón) non sempre

PONTEAREAS

  • A Picaraña, 1 de maio (romaría)
  • Corpus, Domingo seguinte ao xoves de Corpus
  • S. Roque, 16 de agosto
  • Nosa. Sra. dos Remedios, 8 de setembro (patrón)

RIBADATEA

  • S. Xurxo, 23 de abril
  • Santa Cruz, 3 de maio
  • Sto. Cristo da Agonía e Virxe das Dores, 20 de maio-15 de xuño (festa movible)
  • San Fins, 1º domingo de agosto

SAN LOURENZO DE OLIVEIRA

  • S. Lourenzo, 10 de agosto (patrón)
  • O Pilar, 12 de outubro

SANTIAGO DE OLIVEIRA

  • Corpus, o domingo seguinte ao de Ponteareas
  • O Perpetuo Socorro, 3º domingo de agosto

SAN MATEO DE OLIVEIRA

  • S. Mauro, 15 de xaneiro
  • O Carme, 16 de xullo
  • S. Mateo, 21 de setembro (patrón)